Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

5 września 2023

Historia obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem

Z inicjatywy parafian i przy akceptacji księdza proboszcza Dariusza Graczyka rok 2023 został ogłoszony ,,Rokiem Jubileuszu 400-lecia obecności obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem’’ w naszej parafii.

Od początku bieżącego roku, przez modlitwę przygotowywaliśmy się do dzisiejszej uroczystości, poznając szczegółową  historię obrazu.  

Aby przybliżyć historię obrazu musimy przypomnieć sobie dzieje naszej parafii.

W XIII wieku, Kazimierz był własnością książęcą i  wszystkie przywileje zawdzięczał księciu łęczycko-kujawskiemu - Kazimierzowi Kondratowiczowi, który podjął starania o utworzenie w Kazimierzu parafii.

W 1258 roku kanclerz księcia Kazimierza - biskup Janusz został arcybiskupem gnieźnieńskim i to on 20 listopada 1263 roku erygował  parafią ,,Świętego Jana Chrzciciela’’ w Kazimierzu.

Prace przy organizacji parafii i budowę kościoła powierzono ojcom Cystersom z Wąchocka, którzy w roku 1288 stali się właścicielami Kazimierza i zarazem pierwszymi proboszczami.

Czytaj więcej o: Historia obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem
Przejdź do - Msza Święta z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024
5 września 2023

Msza Święta z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024

Uczniowie Szkoły Podstawowej im.Marii Konopnickiej w Kazimierzu rozpoczęli nowy rok szkolno-katechetyczny uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył ks.proboszcz Dariusz Graczyk.

Następnie ze swoimi opiekunami udali się do szkoły, gdzie pani dyr. Anna Skępska powitała wszystkich uczniów i życzyła wielu sukcesów w nauce.

Przejdź do - Julileusz 400-lecia obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem relacja
5 września 2023

Julileusz 400-lecia obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem relacja

2 września br. (sobota) w naszym kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Kazimierzu miała miejsce wyjątkowa uroczystość – JUBILEUSZ 400-LECIA OBECNOŚCI OBRAZU MATKI BOŻEJ Z DZIECIĄTKIEM w parafii.
Po uroczystym odsłonięciu obrazu Matki Bożej rozpoczęła się dziękczynna Eucharystia, na progu której ks. Dariusz Graczyk – proboszcz wspólnoty parafialnej przywitał wszystkich i zaprosił do wspólnej modlitwy dziękczynnej.
Liturgii przewodniczył metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś.

https://www.archidiecezja.lodz.pl/aktualnosci/2023/09/kard-rys-w-parafii-kazimierz-was-przodkowie-na-tym-miejscu-200-300-lat-temu-rozpoznali-maryj-i-jezusie-krolewska-godnosc

 

17 sierpnia 2023

Zmiana godziny Jubileuszu 400-lecia Obrazu Matki Bożej w Kazimierzu

Szanowni Parafianie, drodzy Goście, informuję, iż nastąpiła zmiana godziny  Jubileuszu 400-lecia Obrazu Matki Bożej w Kazimierzu.

Uroczystość odbędzie się 2 września br. o godz. 10:00.

 

ks. Dariusz Graczyk

Proboszcz Parafii.